Fibromy

visibility90 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Kožní fibromy – proč vznikají a kdy je odstranit?

Fibromy jsou nezhoubné kožní výrůstky, které se objevují na povrchu kůže jako drobné uzlíky nebo stopkaté „výhonky“. I když nenesou riziko rakovinného bujení, mohou být nejen estetickým, ale i praktickým problémem. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Jak fibrom vypadá? 

Fibrom je malý útvar na kůži s průměrem většinou menším než 2 cm. Podle typu fibromu může být měkčí či tužší než okolní kůže. Poté, co jednou vyroste už nijak nemění velikost ani tvar. 

Měkký fibrom: Nejčastěji se objevuje jako malý, většinou stopkatý kožní výrůstek. Má barvu kůže nebo je lehce pigmentovaný. Obvykle se nachází na krku, v podpaží, v tříslech nebo pod prsy.
Tvrdý fibrom: Výrazněji vystupuje nad povrch kůže, je pevnější a zasahuje i do hlubších vrstev kůže. Bývá větší, pomalu rostoucí a často se objevuje jednotlivě.

Kožní fibromy mají ostře ohraničený okraj a jejich povrch bývá hladký, jindy více hrbolatý. Některá místa jsou pro jejich výskyt typičtější, avšak mohou se objevit kdekoliv na těle. Ani jejich barva není jednotná, ta může být světle růžová, červená, fialová nebo i hnědá. Fibromy jsou obvykle nebolestivé, ale mohou být nepříjemné kvůli zachytávání o oblečení nebo šperk.

Proč fibromy vznikají?

Vznik fibromů může souviset s genetickými predispozicemi, věkem a hormonálními změnami. Určitou roli hrají i další faktory jako například mechanické dráždění kůže, ke kterému může docházet oděvem, šperky nebo kůží o kůži v tříslech či podpaží. Fibrom se může objevit i jako reakce na poranění kůže při drobném zranění nebo bodnutí hmyzem. Tělo se snaží regenerovat pomocí nadměrné tvorby fibrózní tkáně, která se pak nakupí v podkoží. 
Další příčinou je nedostatek některých prvků nebo vitamínů, jde zejména o vitamín A, C a E, stejně jako o selen nebo zinek. 
Fibromy se mohou o něco častěji objevit i u osob trpících poruchou imunity nebo některým z autoimunitních onemocnění. Také užívání hormonální antikoncepce v raném věku nebo užívání některých léků (např. imunosupresiva – léky na potlačení imunity) zvyšuje riziko jejich vzniku.  Fibromy nejsou infekční a nepřenášejí se z člověka na člověka.

Kde se fibromy nejčastěji nacházejí?

Fibromy se nejvíce tvoří na krku, v podpaží, v tříslech, pod prsy, na očních víčkách nebo na trupu. Mohou se objevit i na sliznicích, např. v dutině ústní nebo genitáliích.

Diagnostika a léčba

Fibromy většinou pozná dermatolog pouhým pohledem. V případě pochybností může doporučit biopsii, tedy odebrání vzorku na histologické vyšetření. Odstranění fibromu může proběhnout chirurgicky či laserem, konkrétní metoda závisí na typu, lokalizaci a charakteru fibromu. 

Excize – vyříznutí skalpelem s následným sešitím rány nebo bez šití (speciální náplast). Rána se pak většinou hojí s viditelnou jizvou. 
Exkochleace – provádí se ostrou lžičkou (praktické u fibromů stopkového tvaru). Výhodou je, že se rána hojí bez jizvy, případně s drobnou jizvičkou.
Laser – tento zákrok většinou nebývá hrazen zdravotní pojišťovnou, ale samotným pacientem. 
Zmrazení fibromu tekutým dusíkem – tato metoda je více využívaná u papilomů či bradavic, ale lze jí také odstranit fibromy.

Přestože na internetu můžete najít několik „zaručených rad“ jak odstranit fibrom sami doma, není vhodné to zkoušet, Především kvůli riziku infekce, zjizvení nebo zvětšení fibromu při špatném odstranění. 

Domácí péče a prevence

Po odborném odstranění je důležité udržet oblast v čistotě, dezinfikovat ji a chránit před sluncem, aby nedošlo k pigmentaci. Pro prevenci je vhodné redukovat mechanické dráždění (např. příliš těsné šperky) a dbát na péči o kůži.

Antiseptické přípravky (např. jodové dezinfekce)
Hojivé masti (s panthenolem, alantoinem nebo zinkem)
Přípravky proti zjizvení (např. silikonové gely nebo náplasti)
Vitaminy a doplňky pro zdravou kůži: vitamin A, vitamin C, zinekselen

Fibromy v těhotenství

V období těhotenství dochází k výrazným hormonálním změnám, zejména ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu. Tyto hormony ovlivňují nejen vývoj plodu a přípravu těla na porod, ale mohou mít i vliv na kůži a měkké tkáně. Právě v důsledku těchto změn si některé ženy během těhotenství začnou všímat vzniku nových měkkých fibromů nebo zvětšení těch stávajících.

Fibromy se mohou objevit na místech, kde dochází ke tření pokožky, tedy například:
v oblasti podpaží,
pod prsy,
na krku,
v tříslech nebo pod bříškem.

Tyto výrůstky jsou nezhoubné a nejsou pro těhotnou ženu ani plod nebezpečné. Obvykle nezpůsobují žádné komplikace a po porodu mohou samy změnit velikost nebo zcela zmizet. Pokud jsou však fibromy velmi nápadné, bolestivé nebo se zanítí, je vhodné konzultovat jejich stav s dermatologem.
Odstranění fibromů se v těhotenství většinou nedoporučuje, pokud k tomu není medicínský důvod. Zákroky se běžně odkládají až po porodu a ukončení kojení, kdy se hormonální hladiny stabilizují.

Fibromy jsou sice nezhoubné a často neškodné, ale zaslouží si pozornost. Nejen z estetického hlediska, ale i kvůli možnému mechanickému dráždění nebo riziku zánětů. Pokud se vám nějaký výrůstek nezdá, je nejlepší konzultovat stav s lékařem.

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December