Závislost na nosních kapkách

visibility440 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Podzim je obdobím nachlazení a viróz. Je běžné, že mnoho lidí při léčení sáhne po nosních kapkách nebo sprejích pro úlevu od rýmy a ucpaného nosu. Nosní kapky jsou sice rychlým pomocníkem při uvolnění dýchacích cest, ale při nesprávném užívání mohou některé z nich způsobit závislost. Jedná se o mnohem častější problém, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak tato závislost vzniká, jak se projevuje a hlavně jak se jí zbavit?

Jak fungují nosní kapky?

Nosní kapky na rýmu a ucpaný nos obsahují látky jako oxymetazolin, xylometazolin, tramazolin nebo nafazolin, které působí jako dekongestiva. Ty rychle zúží cévy ve sliznici nosu, čímž sníží otok a uvolní dýchací cesty. Pocit úlevy je často téměř okamžitý a vydrží několik hodin. Přestože nosní kapky pomáhají při krátkodobém použití, jejich dlouhodobé užívání může vést ke vzniku závislosti, známé jako rhinitis medicamentosa.

Jak vzniká závislost na nosních kapkách?

Při nadměrném používání nosních kapek dochází k postupnému přizpůsobení sliznice na přítomnost těchto látek. Vzniká takzvaný návyk. Po odeznění účinku kapek se cévy v nosní sliznici znovu rozšíří, což způsobí opětovné ucpání nosu, a tedy potřebu kapky opět použít. Avšak zvyšovat dávku a frekvenci aplikace nelze donekonečna. Tento cyklus vede ke stavu, kdy nosní sliznice reaguje téměř výlučně na kapky a přestává se „léčit“ sama. Výsledkem je chronická závislost na nosních kapkách, která vede k poškození nosní sliznice a dlouhodobým problémům s dýcháním.

Typické příznaky závislosti na nosních kapkách zahrnují:

Potřebu neustále používat kapky k dosažení úlevy.
Ucpaný nos, i když není přítomna infekce nebo rýma.
Podráždění a vysychání nosní sliznice.
Praskání cév na sliznici a zvýšená krvácivost z nosu. 
Problémy mohou zesílit především večer po ulehnutí.

Jak předcházet závislosti na nosních kapkách?

1. Dodržujte doporučené dávkování: Většina dekongestiv je určena pro krátkodobé užívání, maximálně 5–7 dní. Jestliže je časový interval užívání delší, může dojít ke zvýšenému riziku závislosti. Čtěte příbalové informace a konzultujte délku užívání s lékárníkem.
2. Alternativní formy úlevy: Pokud máte problémy s ucpaným nosem, zkuste přírodní spreje s obsahem mořské vody nebo solných roztoků. Tyto produkty šetrně hydratují nosní sliznici a pomáhají ji čistit bez rizika vzniku závislosti.
3. Vyhýbejte se samoléčbě: Než sáhnete po nosních kapkách, konzultujte jejich použití s odborníkem v lékárně. Lékárník vám může doporučit nejvhodnější formu léčby podle vašich konkrétních potřeb. Upozorní také na změnu délky užívání u dětí nebo nevhodnost těchto kapek během těhotenství. 

Jak se zbavit závislosti na nosních kapkách?

Pokud již došlo ke vzniku závislosti na nosních kapkách, není snadné přestat. Existuje však několik účinných postupů, které mohou pomoci:

Postupné snižování dávky: Jeden z nejčastějších přístupů je snižování frekvence užívání nosních kapek. Vhodné je také zvolit slabší koncentraci přípravku, například dětský sprej. Pokuste se kapky postupně vynechávat nebo je aplikovat pouze do jedné nosní dírky. Do druhé používejte spreje s mořskou vodou i přesto, že dojde ke zduření sliznice. Nos se stane časem opět průchozí a budete moci dýchat i bez používání dekongestiv. 

Přírodní produkty: Spreje s obsahem mořské soli mohou pomoci regenerovat nosní sliznici a obnovit její přirozenou funkci, zároveň ji také čistí a hydratují. Doporučují se používat pravidelně jako podpůrná léčba. Tyto spreje mohou obsahovat výtažky z aloe vera, máty nebo eukalyptu, které mají i jemný dekongestivní účinek. Pozorujeme u nich přirozené protizánětlivé a antibakteriální účinky, zároveň nezpůsobují závislost. 

Použití sprejů s kortikosteroidy: V některých případech mohou lékaři doporučit spreje s kortikosteroidy, které pomáhají zmírnit zánět nosní sliznice a tím snížit potřebu dekongestiv. Tyto přípravky jsou však na předpis a je třeba je užívat pod dohledem lékaře.

Podpora imunitního systému: Silnější imunita pomáhá předcházet nachlazením a tím i potřebě užívat nosní kapky. V lékárnách jsou k dispozici doplňky stravy s obsahem vitaminu C a vitaminu D, zinkuechinacei a probiotik, které podporují obranyschopnost organismu.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte pocit, že trpíte závislostí na nosních kapkách a výše uvedené metody vám nepomáhají, je vhodné konzultovat situaci s lékařem. Dlouhodobé používání dekongestiv může vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně poškození nosní sliznice nebo trvalého zánětu.
Nosní kapky jsou účinným a rychlým prostředkem proti rýmě, ale pouze při krátkodobém použití. Při nesprávném užívání mohou vést k nepříjemné závislosti a dlouhodobým problémům s dýcháním. Pokud trpíte chronickou rýmou nebo ucpaným nosem, neváhejte se poradit s odborníky v lékárně, kteří vám pomohou s výběrem produktů a doporučí vám postupy, jak rýmu zvládnout bezpečně a bez rizika závislosti.

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December