Vánoční přejídání

visibility275 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Po roce zase Vánoce a plný stůl…aneb pozor na vánoční přejídání.

Vánoční svátky jsou obdobím radosti, pohody, lenošení u televizních pohádek a také obdobím bohatých stolů plných cukroví, smažených jídel a dalších lahůdek. Nadměrná konzumace však může zatížit trávicí systém a způsobit potíže, jako jsou pálení žáhy, pocit těžkosti, nadýmání nebo dokonce nevolnost. Jak si tedy užít Vánoce bez nepříjemných následků?

Nejčastější zažívací problémy během svátků

Pálení žáhy (reflux) – Nadměrná produkce žaludeční kyseliny způsobená těžkými jídly.
Pocit těžkosti a plnosti – Přetížení žaludku a pomalé trávení.
Nadýmání a plynatost – Konzumace potravin bohatých na tuky, cukry nebo vlákninu.
Nevolnost a zvracení – Důsledek přejídání nebo nesnášenlivosti některých pokrmů.

Jak se obtížím vyhnout? 

Zkuste jíst menší porce. Raději si přidejte, než si naložit velkou porci a pak na sílu dojídat. Na menších talířích vypadají porce větší i to může pomoci sníst méně. 
S jídlem nespěchejte. I když můžete mít pod kůží ještě stále zarytý předvánoční shon nakupování dárků, uklízení a chystání všeho, zkuste pamatovat, že Vánoce jsou časem klidu a pohody. To platí také v jídle. Rychlé jezení zatěžuje žaludek a zvyšuje riziko přejídání. 
Vyváženost na talíři. Kombinujte těžší jídla se zeleninou a ovocem. Ty obsahují málo kalorií, ale velké množství vlákniny, která vás zasytí. K večernímu uzobávání nemusíte jíst pouze cukroví nebo chipsy, vhod přijde i sušené ovoce nebo oříšky. 
Nezapomínejte na pitný režim. Zkuste volit neslazené nápoje jako je voda nebo bylinkové čaje. Po bohatém a rušném večeru hrnek horkého čaje a klid může být právě tím pravým, co možná hledáte. Pozor káva ani alkoholické nápoje se do pitného režimu nepočítají.   
Dopřejte si zimní procházku. Krátká procházka po jídle podpoří trávení a sníží pocit těžkosti. Uděláte tak něco nejen pro své fyzické zdraví, ale jistě po cestě načerpáte i dobrou náladu, kterou si pak přinesete domů. 
Schovejte zbylé dobroty z očí. Vánoce jsou opravdovou zkouškou v sebeovládání. Tady platí mnohem více než jindy, že jedí hlavně vaše oči. Každý kousek cukroví vypadá skvěle a každý úplně jinak, proto je pochopitelné, že toužíte ochutnat všechny. Jestliže se však vážně chcete vyhnout přejídání, zkuste zásoby uklidit z dosahu alespoň na chvíli, nebude vás to nutit uzobávat, vždy když půjdete kolem. 
Dobře se vyspěte. Využijte vánoční volno k načerpání energie ve všech směrech. K tomu patří také vydatný spánek, odborníci doporučují 7 - 9 hodin, tak abyste po svátcích do nového roku vykročili s dostatkem síly. 

Jestliže i přes veškerou snahu večer zjistíte, že toho bylo prostě moc nebo vám jídlo nesedlo, pomůžeme i tady.  

Proti pálení žáhy:
Dobře fungují Antacida. Svým složením neutralizují žaludeční šťávy, zmírní pálení, překyselení žaludku a poskytují rychlou úlevu. Další variantou jsou algináty vytvářející na povrchu žaludku ochranný film. Můžete je koupit ve formě žvýkacích tablet, sirupu nebo gelu. Třetí možností jsou inhibitory protonové pumpy snižující samotnou tvorbu žaludečních kyselin. Volně prodejný je omeprazol nebo pantoprazol.

Na pocit těžkosti a plnosti:
Můžete užít trávicí enzymy, které napomáhají rychleji rozkládat potravu a zpracovávat ji. Užívají se s jídlem nebo těsně po něm. Můžete vyzkoušet také bylinné kapky nebo čaje s hořčinami. Ty zpravidla obsahují mátu peprnou, kmín, meduňku lékařskou nebo pelyněk hořký pomáhající podpořit trávení. Cítíte, že vaše břicho je po jídle jeden velký nafouklý balón, obtěžuje vás plynatost a křeče? Přípravky používané k léčbě plynatosti a nadýmání se jmenují deflatulancia. Účinnou látkou zde bývá simethicon, který pomáhá redukovat nadbytečné plyny ve střevě. V lékárně ho najdete ve formě kapek i tablet. Dobrou službu vám prokážou také probiotika, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru (například Lactobacillus acidophilus nebo Bifidobacterium).

Přírodní pomocníci pro zažívání

Heřmánek: Má zklidňující a protizánětlivé účinky, vhodný jako čaj po jídle.
Máta peprná: Podporuje trávení a zmírňuje křeče trávicího traktu.
Fenykl a anýz: Ideální na nadýmání a křeče, mohou být součástí čajových směsí.
Zázvor: Má přirozené antiemetické vlastnosti, mírní pocit na zvracení nebo nevolnosti. Dále podporuje trávení a zmírňuje pocit plnosti.

Vánoční svátky si můžete užít i bez nepříjemných zažívacích potíží. Dodržujte zásady zdravého stravování, nepřejídejte se a jestliže problém přeci jen nastane, mějte po ruce vhodný lék, který vám poskytne rychlou úlevu. Pokud máte přetrvávající potíže, neváhejte se obrátit na svého lékaře nebo lékárníka, ti vám poradí, jak situaci řešit. Veselé Vánoce plné pohody a zdraví!

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December