Světový týden antibiotik

visibility291 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Světová zdravotnická organizace (WHO) pořádá každoročně Světový antibiotický týden jako globální akci, která má za cíl zvýšit povědomí o antibiotické rezistenci, zlepšit porozumění, jak antibiotika fungují a podpořit jejich správné užívání. Antibiotická rezistence má významný dopad na zdraví lidí a zvířat, produkci potravin a životní prostředí. Protože to je opravdu důležité a široké téma, nevyhradili mu pouze jeden den, ale celý týden. Letos probíhá v termínu od 18. do 24. listopadu s tématem „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“.

Co jsou antibiotika?

Začneme trochu obráceně odpovědí, co antibiotika rozhodně nejsou. Antibiotika nejsou vitamíny. Vaši přirozenou obranyschopnost neposílí. Užívat antibiotika preventivně nemá smysl. Antibiotika jsou léčiva určená k boji proti bakteriálním infekcím. Abychom lépe pochopili, jak antibiotika fungují, je dobré nejdříve objasnit rozdíl mezi virem a bakterií. 

Bakterie jsou živé organismy složené z jedné jediné buňky. Dokáží přežít v různých prostředích (lidské tělo, půda, voda, vzduch) a rychle se rozmnožovat. Některé jsou pro lidské tělo užitečné i přímo potřebné, jiné však mohou způsobit vážnou infekci a pro náš organismus představují velkou hrozbu. Mluvíme o samostatných organismech s rozdílnou stavbou buňky (v porovnání s lidskou), proto na ně mohou antibiotika přesně zacílit a fungovat. Působí buď baktericidně (usmrcují bakterie), nebo bakteriostaticky (zastavují jejich růst a naše imunita s nimi může úspěšně bojovat).

Mezi bakteriální infekce patří: 
Angína, Spála, Tuberkulóza, Černý kašel, Zápal plic, Tetanus, infekce močových cest, Lymská borelióza, Salmonelóza, Kapavka, Syfilis, Mor

Virus je nebuněčný organismus, který nemůže sám růst, rozmnožovat se ani přežít, jestliže není spojen s hostitelskou buňkou. Po napadení našich buněk se stane jejich součástí a antibiotika pak nedovedou rozpoznat, kde přesně mají svůj účinek zacílit. Proto se o většinu virů musí postarat naše vlastní imunita. Tu můžeme podpořit očkováním, pokud existuje, nebo u některých nemocí použitím antivirotik. 

Mezi virové infekce patří: 
Rýma, Chřipka, Bronchitida, Laryngitida, COVID-19, Spalničky, Klíšťová encefalitida, Mononukleóza, Průjmové onemocnění způsobeno Rotaviry, Neštovice  

Poté co byla antibiotika poprvé použita v běžné praxi, mluvili lidé skoro o zázraku. Pacienti se zotavovali i z dříve neléčitelných nemocí a rychlost působení antibiotik byla ohromující. Spolu s očkováním lze tvrdit, že patří k jedněm z největších objevů medicíny. Tento trumf však můžeme lehce ztratit. 

Co je antibiotická rezistence?

Svou jednobuněčnou stavbou, jsou bakterie vlastně velmi jednoduché organismy. Stejně prostý je také jejich životní cíl – přežít a rozmnožit se. Proto se po podání antibiotik bakterie mohou snažit bránit, aby přežily. Při jejich rozmnožování vzniknou různé změny=mutace, tak aby nové bakterie, byly k antibiotikům méně citlivé nebo zcela odolné. V takovém případě mluvíme o bakteriální rezistenci. Proti rezistentním bakteriím se zatím dokážeme bránit pouze pomocí tzv. rezervních antibiotik, vyššími dávkami léků nebo jiným druhem antibiotik. To však znamená pro naše tělo i větší nápor a více nežádoucích účinků. Infekce způsobené rezistentními bakteriemi jsou mnohem hůře léčitelné, vyžadují delší hospitalizaci, dražší léčbu a zvyšují riziko úmrtí.  Nebezpečné je, že bakterie znovu najdou cestu, jak účinek antibiotik obejít a budou opět odolné. Antibiotik existuje pouze omezené množství, vývoj nových antimikrobiálních látek je totiž náročný, drahý a trvá příliš dlouho, než se dostanou na trh. Z těchto důvodů se počet možných léků postupně snižuje. Lékaři tak odhadují, že v roce 2050 už bude problém s rezistencí tak vážný, že lidé budou na infekční onemocnění umírat mnohem častěji a zbytečně tak zemře každý rok kolem 10 milionů lidí. 

Hlavními příčinami rezistence je nadměrné a nesprávné užívání antibiotik, například jejich užívání při virových infekcích nebo nedodržení předepsané délky léčby.

Jak správně užívat antibiotika?

Dodržujte pokyny lékaře: Užívejte antibiotika přesně podle předepsaného dávkování a délky léčby.
Nevynechávejte dávky: I když se cítíte lépe, dokončete celou léčbu. Pravděpodobně se vám velmi rychle uleví již po zahájení léčby, ale bakterie mohou být pouze oslabené a zároveň měly možnost poznat “nového soupeře” a příště už budou vědět, jak se mu bránit.  
Nepoužívejte zbylá antibiotika: Nikdy neužívejte antibiotika, která vám zbyla z předchozí léčby, ani je nesdílejte s jinými osobami. Že zabrala daná antibiotika vašemu dítěti na “škrábání v krku” neznamená, že zaberou i vám, když máte stejný pocit. 
Nepoužívejte antibiotika preventivně: Takto tyto léky opravdu nefungují, navíc poškodí i ty prospěšné bakterie, které vaše tělo potřebuje (například k trávení jídla). 
Nepoužívejte antibiotika na léčbu symptomů: Antibiotika pomáhají zamezit množení bakterií (nebo je usmrtit), nikdy ale sama o sobě neuleví od bolesti ani nesrazí teplotu, to dělá vaše tělo. 
Konzultujte s odborníky: Při jakýchkoliv nejasnostech se obraťte na svého lékaře nebo lékárníka.

Jak můžeme přispět k boji proti antibiotické rezistenci podle WHO?

Prevence infekcí: Dodržujte hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou a očkování.
Zodpovědné užívání antibiotik: Užívejte antibiotika pouze na lékařský předpis a dodržujte předepsané pokyny.
Informovanost: Zvyšujte své povědomí o antibiotické rezistenci a sdílejte informace s rodinou a přáteli.

Správné užívání antibiotik je klíčové pro zachování jejich účinnosti pro budoucí generace. Během Světového antibiotického týdne si připomeňme důležitost zodpovědného přístupu k těmto lékům a přispějme společně k boji proti antibiotické rezistenci.

Zdroje a další užitečné odkazy:
https://www.who.int/campaigns/world-amr-awareness-week/2024
https://www.antibiotickarezistence.cz/
https://szu.cz/aktuality/antibioticka-rezistence-je-neviditelna-ale-pacienti-ne-nejvetsim-problemem-je-narustajici-odolnost-bakterii-proti-rezervnim-antibiotikum/

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December