Repelenty

visibility88 Zobrazení comment0 komentáře person Publikoval: Onlinelekarna.cz list In: Novinky

Repelenty: Jak se účinně chránit před komáry, klíšťaty i mouchami

S příchodem teplejších měsíců roste i aktivita hmyzu, který nám může způsobit nejen nepříjemné štípance, ale i vážnější zdravotní komplikace. Ať už vyrážíte do lesa, k vodě, na chalupu nebo jen na procházku, je důležité myslet na ochranu proti komárům, klíšťatům, mouchám i blechám. Nejefektivnější prevencí jsou repelenty – přípravky, které odpuzují hmyz a snižují riziko přenosu infekčních onemocnění.

Jak repelenty fungují?

Označení „repelent“ pochází z latinského repellens, v překladu „zahánějící, odpuzující“. Jsou to látky, které odpuzují hmyz díky svému chemickému složení, vůni nebo působením na smyslové receptory hmyzu. Nezabíjejí ho, ale brání mu v tom, aby se přiblížil k pokožce člověka. Aplikují se obvykle ve formě sprejů, gelů, roll-onů, krémů nebo náramků.

Proti čemu vás repelent chrání?  

V našich podmínkách hrozí největší riziko od klíšťat. Díky jejich slinám se může rána infikovat a hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Proto je důležité, vždy se po návratu z přírody důkladně prohlédnout a druhý den kontrolu raději ještě zopakovat.
V České republice žije zhruba 45 druhů komárů. Většina z nich využívá člověka jako hostitele, na kterém parazitují a sají jeho krev. Při kontaktu mohou přenášet viry jako západonilská horečka, v tropických oblastech i horečku dengue, malárii, žlutou zimnici či vir Zika
Mouchy a ovádi způsobují bolestivé štípance a bleší kousnutí může vyvolat alergickou reakci, u citlivých jedinců hrozí i kožní potíže. 

Jaké látky v repelentech najdete?

DEET (diethyltoluamid)

Je nejčastěji používaná účinná látka v repelentech. Na trh se dostala v roce 1957, s touto látkou je tedy více než šedesátiletá zkušenost. Za tu dobu při dodržování pokynů pro aplikaci nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší účinky na člověka ani na životní prostředí. Zajišťuje silnou ochranu proti komárům, klíšťatům, ovádům i mouchám. Při výběru přípravku s DEET zvažujte také koncentraci – pro běžné použití v našich podmínkách 10–30 %, vyšší koncentrace (např. 50 %) pro tropické oblasti. Repelent s 30% koncentrací by měl zajistit ochranu zhruba na 5 hodin.
Přípravek je nevhodný pro děti do 2 let, u dětí nad 2 roky používat s opatrností spíše nižší koncentrace max 10–20 %, ta bývá v pořádku i pro těhotné a kojící ženy. 
Nevýhodou repelentu s DEET může být nepříjemný zápach a schopnost poškodit plastové materiály (sklíčko hodinek, obroučky brýlí, fotoaparát) nebo některé syntetické tkaniny. Na přírodní látky (bavlna, vlna, nylon) může být aplikován bez obav.

Příklady produktů:
Predator Forte
OFF! Deep Woods
COMAREX repelent forte
Repelent PREDATOR MAXX plus

Icaridin 

Icaridin je modernější účinná látka, stejně efektivní jako DEET, ale s nižším rizikem podráždění. Je účinný proti komárům, klíšťatům a dalšímu hmyzu. K jeho hlavním přednostem patří, že nezanechává mastný film, nemá ostrý zápach, je šetrnější k pokožce i oblečení, nepoškozuje umělé povrchy.  Je vhodný i pro děti od 2 let.

Příklady produktů:
Autan Protection Plus
OFF! Multi Insect repelent
Predator Junior (pro děti) - IR3535
DIFFUSIL Repelent PLUS
Repelent Lifesystems Expedition Sensitive

Přírodní (BIO) repelenty

Obsahují éterické oleje (např. citronela, levandule, eukalyptus citronový, tea tree). Jejich hlavní nevýhoda spočívá v podstatně kratší době účinnosti (obvykle 1–2 hodiny), ale jsou vhodné pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou. Je však třeba opatrnosti kvůli možné alergické reakci, proto přípravky u dětí nejprve testujte v malém množství pod dozorem dospělé osoby. 
Z přírodních látek, které vykazují repelentní účinek můžete využít např. rozmarýn, mátu, levanduli, česnek, citronelu/citronovou trávu, hřebíček, muškát, tea tree nebo limetu. Přírodní repelenty bývají dostupné i ve formě tzv. repelentních náramků nebo repelentních náplastí, které lze přilepit na oblečení, stan či kočárek. Je však třeba pamatovat, že rychle vyprchají, a proto působí jen krátkodobě.

Doporučované produkty:
Puressentiel Repelent BIO
Z-trap BIO Repelent
PREDATOR Repelent Bio
Alphanova Santé BIO repelent

Jak vybrat ten správný repelent?

Děti do 2 let – pouze přírodní repelenty nebo produkty speciálně označené jako bezpečné pro kojence. Lze využít také moskytiéru a repelent aplikovat na ni. 
Děti od 2 let – přípravky s icaridinem nebo nižší koncentrací DEET.
Dospělí – DEET, icaridin nebo kombinace látek dle potřeby. 
Těhotné a kojící ženy – vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, ideálně použijte přírodní přípravky nebo repelenty s icaridinem.

Jak repelent aplikovat, aby efektivně fungoval? 

Přípravek aplikujte na odkrytou pokožku nebo na oblečení, ne pod oblečení. 
Nikdy neaplikujte repelent na podrážděnou či spálenou kůži nebo do otevřené rány.
Vyhněte se kontaktu s očima, ústy a sliznicemi.
U dětí nanášejte přípravek nejprve na ruce dospělého a poté jemně na dítě.
Po návratu z venku repelent smyjte mýdlem a vodou.
Repelent nevydrží aktivní celý den. Je potřeba aplikaci po čase opakovat. 
Používejte repelenty v kombinaci s další ochranou, např. oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Repelent a opalování 

Na trhu je možné nalézt i opalovací krémy s obsahem repelentu. Jestliže však přihlédneme na fakt, že opalovací přípravek by měl být aplikován častěji než repelent (zhruba po 2 hodinách pobytu na slunci), je vhodnější volit dva samostatné přípravky. Nejprve naneste opalovací krém a poté repelent. 

Repelenty jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti, zejména v období jara a léta. Správný výběr a používání vám pomůže zabránit nepříjemnému bodnutí i vážnějším zdravotním komplikacím. Když se budete rozhodovat, který přípravek je pro vás nejvhodnější, zvažte několik hlavních věcí – kde potřebujete repelent využít, pro koho je přípravek určen a na jak dlouho potřebujete zajistit ochranu. Pokud si nejste jisti výběrem, neváhejte se poradit s lékárníkem, doporučí vám produkt přesně podle vašich potřeb a životního stylu.

Máte nějaké další dotazy? Zaujali jsme Vás, nebo jste v našem článku nenašli vše, co jste hledali? Neváhejte nás kontaktovat!

Zanechat komentář

Váš komentář musí být před zveřejněním schválen
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December